Praxe v nakladatelství JOTA

15. 2. 2024

Reflexe externí spolupráce s nakladatelstvím JOTA v rámci předmětu LMKB_a504 Praxe – externí spolupráce s nakladatelstvím

Šárka Blümelová

Od spolupráce jsem měla několik očekávání. První bylo nahlédnutí do vnitřních procesů vydavatelství, jakým způsobem se vybírají potencionální tituly k vydání, jak probíhá proces získávání licenčních práv k vydání knihy v českém jazyce atd. Druhým bylo spolupráce nakladatelství a překladatele. Jaké jsou podmínky spolupráce, jak probíhá komunikace a zda může i překladatel přijít s návrhem na překlad nějakého knižního titulu, nebo je zadavatelem vždy nakladatelství. Třetím bylo podívat se, jak vypadá každodenní práce v nakladatelství, jak spolu jednotliví zaměstnanci komunikují, abych si to mohla porovnat s jinými kancelářskými pracemi, se kterými jsem měla zkušenost.

Všechna má očekávání byla naplněna. Při naší návštěvě nás měl na starost pan Bregant, který nám ukázal, jak vypadá každodenní práce v nakladatelství, představil nám své kolegyně a kolegy, načež nám v krátkosti sdělil, co každý z nich dělá a jak se postupuje při chystání knihy k vydání. Také nám představil fungování nakladatelství JOTA. Vysvětlil nám, na jaké čtenáře se nakladatelství specializuje, jaké tituly a žánry nejčastěji vydává a také proč si vybírá právě ty a jiné ne. Objasnil nám, jak probíhají porady, kde jsou vybírány a představovány různé tituly knih, které se posuzují jako vhodné či nevhodné k vydání. Poté byl prostor na naše dotazy ohledně práce v samotném vydavatelstvím.

Velmi oceňuji, že nám pan Bregant velmi dobře vysvětlil, co od nás očekává, jakým způsobem máme vytvořit posudky, vše nám také ukázal na praktických příkladech a nechal nás vybrat si k posudku tituly, které se nám nejvíce líbily. Výběr byl velmi široký, takže si každý mohl vybrat to, co se mu nejvíc zamlouvalo. Zároveň byl pan Bregant také otevřený tomu, že můžeme vypracovat posudek na titul, který nemá v seznamu uvedený, ale pokud se nám zdá, že by se mohl hodit do repertoáru nakladatelství, tak si jej můžeme vzít k posudku. Celkově oceňuji velmi vřelý, přátelský, ale zároveň profesionální přístup. Také jsem byla ráda, že veškeré příklady toho, jak má posudek vypadat, nám pan Bregant ještě poslal zvlášť mailem, abychom se kdykoliv mohli podívat, jestli jsme něco důležitého neopomenuli.

Za mě byla tato spolupráce velmi přínosná už jenom z toho hlediska, že se člověk mohl podívat do zákulisí činností, které jsou každodenní součástí nakladatelské praxe, ale běžný čtenář o nich nemá ponětí, a také jsme díky této návštěvě získaly možnost spolupráce i po skončení tohoto kurzu. To považuji za velmi důležité, protože si myslím, že by studenti už během studia měli získávat užitečné kontakty a informace, které jim pomohou se odpíchnout po skončení studia. Předmět bych si klidně zapsala znovu a doporučila ho dalším spolužákům.

Přehled všech článků