Ateliér tvůrčího psaní

Bez popisku

Profil pracoviště

Pro posluchače denního studia zajišťuje výuku tvůrčího psaní – vedle základního kurzu literárního psaní jsou pravidelně otevírány specializované semináře akademického psaní (tvorby odborného textu) a semináře pro učitele, překladatele či cizince.

Lektoři Ateliéru tvůrčího psaní mají rovněž zkušenosti s vedením kurzů pro veřejnost v rámci celoživotního vzdělávání.

Z odborných prací členů Ateliéru stojí za zmínku především publikace Tvůrčí psaní - Malá učebnice technik tvůrčího psaní Zbyňka Fišera, která je nejpoužívanější a nejčastěji citovanou publikací oboru v České republice.

 

Bez popisku

Historie a tradice

Ateliér tvůrčího psaní založili v roce 1994 Zdeněk Kožmín a Zbyněk Fišer. K inspirativnímu odkazu profesora Zdeňka Kožmína se Ateliér tvůrčího psaní hlásí dodnes.

Se vzpomínkou na pana profesora, od jehož odchodu uplynulo v listopadu 2012 pět let, vychází i nejnovější monografie autorského kolektivu.

Zdeněk Kožmín je pro mne příkladem neutuchajícího a tvořivého zájmu o psané slovo. Kouzlo jeho inspirace spatřuji v pokorném a tolerantním přístupu k látce i ke čtenáři. Ke každému tématu svého literárněvědného či stylistického bádání přistupuje vždy nově a analyzuje i ten nejmenší detail. Ukazuje nám nejen své cesty odkrývání jádra, učí čtenáře originálně uvažovat o tématu, klást si další otázky a hledat vlastní objevitelské odpovědi. Kožmínovy hodnotící odborné texty jsou inspirativní pro studenta tím, že modelují tolerantní, empatický způsob argumentace. Pokora k cizímu slovu vytváří partnerství mezi autorem, interpretem a čtenářem.

Zbyněk Fišer v úvodním slovu konference o tvůrčím psaní v říjnu 2004

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info