Pedagogická činnost na MU, doc. Fišer
Přehled pedagogické činnosti doc. PhDr. Zbyňka Fišera, Ph.D., na Masarykově univerzitě (mimo domovský ÚČLK) – předměty, které souvisejí s tvůrčím psaním
Úplnou informaci o každém z předmětů lze získat v Informačním systému Masarykovy univerzity.
Český jazyk pro cizince - tvůrčí psaní
Práce v semináři je založena na řízeném psaní v kolektivu za pomoci stimulačních technik, technik na odblokování a technik asociativních (např. clustering, abecedář, akrostich, automatické psaní k tématu). Absolvent kursu bude schopen porozumět tvůrčím principům tvorby textu; vyložit rozdílné komunikační funkce textu a tvořit úspěšně komunikující texty.
Předmět je vyučován na Filozofické fakultě pro obor Multidisciplinární studia.
Překladový seminář
Kurs je zaměřen na výcvik překladatelů z češtiny do mateřského jazyka, výjimečně opačně. Postupy tvořivé práce budou procvičovány na krátkých literárních a publicistických textech. Hlavními cíli kurzu je: porozumět výchozímu textu a umět ho analyzovat na všech rovinách; naučit se formulovat skopos cílové komunikace a cílového textu; definovat hlavní strategie překladu; naučit se tvůrčím metodám v překladatelském procesu; umět vyložit vlastní rozhodnutí, jak překládat daný text.
Předmět je vyučován na Filozofické fakultě pro obor Čeština pro cizince.
Akademické psaní pro biology
Seminář zaměřený na rozvoj základních dovedností důležitých pro tvorbu odborných textů různých žánrů, zejména závěrečné práce, eseje, studie. Seminář je koncipován jako katalog metod a technik pro jednotlivé fáze psaní odborného textu, přičemž se zabývá jak tvůrčí, tak i technickou a organizační stránkou práce. Práce v semináři simuluje v několika lekcích základní etapy tvůrčího procesu počínaje plánováním odborného projektu přes hledání a zpřesňování tématu, vytváření osnovy až po fáze revize, optimalizace a prezentace textu.
Předmět je vyučován na Přírodovědecké fakultě pro obor Systematická biologie a ekologie.
Tvůrčí psaní a vědecká práce
Výběrový seminář zaměřený na rozvoj základních dovedností důležitých pro tvorbu odborných textů různých žánrů, zejména závěrečné práce, eseje, studie. Seminář je koncipován jako katalog metod a technik pro jednotlivé fáze psaní odborného textu, přičemž se zabývá jak tvůrčí, tak i technickou a organizační stránkou práce.
Předmět je vyučován na Pedagogické fakultě pro obor Galerijní pedagogika a zprostředkování umění.
Kreativní psaní
Cílem předmětu je naučit studenty základním teoretickým i praktickým otázkám úlohy literární tvořivosti v kontextu arteterapie tak, aby si osvojili jak pomocné psychologické diagnostické nástroje při rozpoznávání duševních poruch, tak orientační terapeutické metody z široké škály uměcké tvorby. Konkrétně jde o zapojení literární tvorby (poezie, próza, dramatický text) do psychoterapeutického procesu kolektivního i individuálního, se zvýrazněnou účastí nevědomí pacienta tak, aby se ve výsledku v literární textu manifestovala jeho intuice a projekce reflexe skutečností.
Předmět je vyučován na Pedagogické faklutě pro obor Arteterapie.
Slovesné aktivity v galerii
Výběrový seminář zaměřený na rozvoj základních dovedností důležitých pro tvorbu odborných textů různých žánrů, zejména recenze, eseje, textu k výstavě, tiskové zprávy, výkladového textu o artefaktu, event. studie. Seminář je koncipován jako katalog metod a technik pro jednotlivé fáze psaní speciálně zaměřeného textu, přičemž se zabývá jak tvůrčí (stimulačně-formulační), tak i stylistickou (s ohledem na žánry) a prezentační stránkou práce (přednesem).
Předmět je vyučován na Pedagogické fakultě pro obor Galerijní pedagogika a zprostředkování umění.
Bakalářský seminář - akademické psaní
Seminář zaměřený na rozvoj základních dovedností důležitých pro tvorbu odborných textů různých žánrů, zejména závěrečné práce, eseje, studie. Seminář je koncipován jako katalog metod a technik pro jednotlivé fáze psaní odborného textu, přičemž se zabývá jak tvůrčí, tak i technickou a organizační stránkou práce. Práce v semináři simuluje v několika lekcích základní etapy tvůrčího procesu počínaje plánováním odborného projektu přes hledání a zpřesňování tématu, vytváření osnovy až po fáze revize, optimalizace a prezentace textu. Absolvent kurzu má být s to umět používat správné metody a techniky postupných fází tvorby odborného textu.
Předmět je vyučován na Filozofické fakultě pro obor Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury.