Erasmus ve Vídni
Všem bohemistům nadšeným pro život kavárenského povaleče, spoustu cigaretového dýmu a rakouskou němčinu musím Vídeň vřele doporučit. Místní bohemistika má velmi dobrou pověst a dlouhou tradici. Byla zde dokonce dříve než ta na univerzitě v Praze. Připravte se na spoustu zvědavých kolegů, kteří jsou nadšení, že mohou mluvit s rodilým mluvčím, a náležitě toho využívají. Jinak člověk ale němčinu použije vzácně, protože Erasmáci komunikují téměř výhradně anglicky. Další důvod je to, že je tu spousta Čechů a Slováků, potkáte je všude a všichni se chtějí družit. Pocitů osamělosti se tu bát nemusíte. Pořádají se zde dokonce různé slovenské a československé večery v restauracích, na diskotékách a podobně. Protože o družení s Čechy mi ale zas tolik nejde, využívám spíš program pro Erasmáky. Ten je bohatý a pestrý, protože zahraničních studentů je tu spousta. Můžete si vybrat od diskoték a karaoke až po lyžařský zájezd do Alp. Vídeň je ideální místo pro noční život. Je tu spousta klubů a barů a člověk se tu i v pozdních hodinách cítí poměrně bezpečně. Kdo nechce pařit, vychutnává si místní kavárny a cukrárny, spousty vynikajících zákusků a nejrůznější výstavy a muzea.
Odjet na Erasmus je podle mého názoru jedno z nejlepších rozhodnutí, co může člověk za dobu studia udělat. Ze začátku budete nadávat – spousta zařizování, mailů (i když musím uznat, že při komunikaci s Universität Wien jsem neměla nejmenší problém) je prostě otravná. Ještě pár týdnů po příjezdu nadáváte – běhání po úřadech, hledání školy, zapisování předmětů a domluva s profesory. Ale když máte tohle všechno konečně za sebou a začnete žít studentský život ve Vídni, pochopíte, že to za to stálo. Nejen, že poznáte nové město a nový systém studia, ale především poznáte spoustu lidí naladěných na stejnou vlnu. Ve škole to jsou lidé nadšení pro češtinu, Čechy a českou kulturu a na party to jsou Erasmáci, lidé společenští, nadšení pro cestování a poznávání nových kultur.
Bydlení na koleji není špatné, ale spousta Erasmáků využívá studentské byty, kterých je tu spousta. Pokud začnete s hledáním včas, máte velkou šanci získat v některém pokoj. Podruhé bych si vybrala spíš bydlení na bytě, protože poznáte víc místních studentů a většinou to i vychází levněji. Na kolejích bydlí hlavně zahraniční studenti. Doprava ve Vídni není nijak složitá, téměř všude se dá dojet metrem. Pokud má člověk dobrý orientační smysl a troufne si cestovat i po povrchu, vyplatí se pořídit si kolo z druhé ruky, protože Vídeň je v podstatě placka.
Pokud umíte německy a nebojíte se skládat zkoušky v němčině, určitě se k Erasmu na UniWien odhodlejte, nebudete litovat!
Ivana Toufarová