doc. Mgr. Václava Bakešová, Ph.D.
nar. 1973 v Humpolci. Na FF MU v Brně studovala obor francouzština – čeština, absolvovala v roce 1996. Už od dokončení studia na FF MU pracuje na Pedagogické fakultě MU, konkrétně na Katedře francouzského jazyka a literatury. Tuto katedru aktuálně vede a garantuje zde bakalářský a navazující magisterský program z oblasti učitelství francouzského jazyka.
Více informací
Můj hlavní zájem byl a je francouzský jazyk (a literatura), který jsem chtěla nejprve studovat kombinovaně s latinou, ale to tehdy v Brně nebylo možné. A tak jsem zvolila český jazyk jakožto obor, který se ukázal v této kombinaci jako velmi obohacující, ale i užitečný. Vzorem během studia mi byly vzdělané ženy, které měly zároveň i rodiny. Povzbuzovalo mě, že je možné nějak sladit péči o rodinu se svými odbornými a profesními zájmy.
Ráda vzpomínám na přednášky vzácných lidí na obou oborech, na jejich přísnost i porozumění, ale i na setkávání s ostatními studenty, třeba na studentské mše u jezuitů a jiné aktivity. Chtěla jsem vycestovat do zahraničí, ale několikrát mi byla žádost v agentuře, která udělovala stipendia, zamítnuta. Dokončila jsem tedy český jazyk a literaturu a zkusila se přihlásit ještě „naposledy“. To tehdy vyšlo, mohla jsem část posledního ročníku strávit na univerzitě ve Francii a psát tam svou diplomovou práci. Díky učitelským mobilitám programu Erasmus+ jsem postupně navštívila univerzity v Bordeaux, v Toulouse, v Saint-Étienne nebo v Limoge.
Nejčastěji jezdím do Bordeaux, kde se protíná více našich společných zájmů s tamními kolegy a kolegyněmi. Na každém místě je pro mě podstatné setkávání s lidmi, s nimiž se profesní vztahy časem prohlubují a stáváme se přáteli, kteří sdílejí podobné zaměření a zájmy.
V rámci svého profesního života jsem vyzkoušela spoustu věcí, od spolupráce s Národním centrem pro rodinu přes soukromou výuku francouzštiny a pár překladů z francouzštiny do češtiny. Momentálně působím na Pedagogické fakultě MU, konkrétně na Katedře francouzského jazyka a literatury, kde se věnuji výuce francouzské literatury 20. století a jazykových cvičení, ale i syntaxe nebo metodologie závěrečné práce a samozřejmě publikační činnosti. V posledních letech se zabývám více didaktikou a propojováním různých témat, včetně literárních, protože naše katedra dostala příležitost připojit se k doktorskému programu Didaktika cizích jazyků, čehož si nesmírně vážím.