Literatura pro děti a mládež
Literatura pro děti a mládež je už od studentských let hlavní specializací Luisy Novákové, která jí věnovala diplomovou i disertační práci a také v současnosti se o ni její odborná práce opírá především.
Publikace
Anotace
Kapitola v odborné knize se zabývá dějinami české poezie pro děti v období Protektorátu Čechy a Morava.
Anotace
Kapitola v odborné knize se zabývá dějinami české pohádky v období Protektorátu Čechy a Morava.
Anotace
Studie přináší základní přehled o poezii pro děti publikované za Protektorátu Čechy a Morava. Zastavuje se především u základních titulů, Říkejte si se mnou Františka Hrubína, Ladění Františka Halase, veršů Jaroslava Seiferta, Perníkové chaloupky Václava Renče, Voničky Jarmily Urbánkové a Pohádky o princezně Duši Kamila Bednáře. V rámci literárněhistorického kontextu připomíná také vybrané okrajovější tituly dobové produkce. Studie se opírá o postupy analytické a interpretační.
Anotace
Studie se zaměřuje na Římsko-britskou trilogii Rosemary Sutcliffové. kotvuje ji v kontextu autorčina díla a zajímá se o charakteristické rysy rozebíraných textů. Dotýká se otázky recipienta románů, které jsou implicitně určeny mládeži, ale jsou recepčně otevřené i dospělým.
Anotace
Studie se zaměřuje na trilogii Zeměmoří Ursuly K. Le Guinové, romány Čaroděj Zeměmoří, Atuánské hrobky a Nejvzdálenější pobřeží jako symbolickou výpověď o lidské křehkosti a síle. Zajímá se o to, jak je přizpůsobena dětskému a jak dospělému čtenáři.
Anotace
Publikace se zamýšlí nad konkrétními texty vybraných českých autorů-pohádkářů, především těch významnějších a významných, a snaží se tak ilustrovat i hlouběji postihnout základní charakteristiky, problémy a vývojové trendy české pohádky, literární i autorské, ve čtyřicátých letech dvacátého století, tedy v období pro vývoj žánru klíčovém. Chce být příspěvkem k literárněhistorickému zkoumání dané epochy a nejednou také upozorněním na texty dosud neprávem opomíjené.