Na Erasmus do Bristolu? Rozhodně ano!

Bristol je město velmi podobné Brnu, takže pokud je Brno vaším miláčkem, není co řešit. Spousta studentů na každém kroku, spousta možností, jak a kde se setkat s alternativní kulturou. To vše zasazené do překvapivě příjemné kombinace industriálního přístavu a města, kde není nouze o historická zákoutí. Původně jsem předpokládala, že taková kombinace různých stylů vedle sebe nemůže smysluplně existovat, opak je však pravdou. Je velmi příjemné chodit uličkami, ve kterých nevíte, jestli na vás za dalším rohem čeká nový streetartový kousek nebo gotický kostelík s malebným parkem.

Toto město však neokouzlí pouze svým charakterem, ale také tím, jak vhodné a příjemné je pro každodenní život. Díky tomu, že tu sídlí hned dvě velké univerzity, je tu pro studenta, ať už zahraničního či místního, opravdu přívětivé, „user-friendly“ prostředí. Univerzitní čtvrť není rozlehlá, takže i když máte každou hodinu v jiné budově, není problém se mezi nimi přemístit a mezi hodinami můžete skočit buď do skvěle vybavené knihovny nebo jedné z kavárniček či hospůdek, kterých je tu díky studentské klientele vskutku nemálo.

Pokud pomineme to, že na přízvuk zdejších lidí je potřeba si chvilku zvykat a že občas máte pocit, že na vás mluví někdo s pusou plnou bonbónů a to ještě jazykem, který rozhodně nemůže být angličtina, jediným výrazným problémem, kterému musí zahraniční student čelit, je shánění (a placení) ubytování. Univerzita ubytování neposkytuje a většina majitelů pronajímá byty na dobu ne kratší než jeden rok, což je při semestrálním pobytu dost nepříjemný fakt. Navíc je téměř pravidlem, že pokud nemáte trvalý pobyt v UK, případně někoho, kdo by se za vás zaručil, chtějí celý nájem dopředu. A to je při zdejších cenách ubytování výdaj, který sežvýká celé vaše stipendium a vyplivne tak maximálně vratnou zálohu na konci semestru (pokud budete mít štěstí).

Po nalezení ubytování a zorientování se v místních univerzitních poměrech, které je díky vstřícné Student Union, koordinátorům a dalšímu personálu až nečekaně jednoduché, si můžete začít užívat. Nemusíte se bát, že škola a příprava do ní zaberou moc času – kurzy vypisované jen pro Erasmus studenty jako kdyby počítaly s tím, že v zahraničí v knihách ležet nechcete, a předměty, kam chodí i ostatní studenti, rozhodně nejsou o nic náročnější než na MUNI. 

Takže klidně můžete vyrazit i na výlety po okolí. A že tu toho je. Za necelou hodinku jste vlakem v Cardiffu, hlavním městě Walesu, a za deset minut v Bath, nádherném UNESCO městečku. Určitě si nenechte ujít ani výlety do Salisbury, Stonehenge, Avebury, či Portishead. Víkend v Londýně, kam se za velmi rozumnou cenu dostanete za dvě a půl hodiny autobusem, taky stojí za to.

Takže, krátce a jasně – pokud chcete vyjet do zahraničí, moc se ve škole nenadřít, zažít Anglii v univerzitním městě plném možností kulturního, cestovního i společenského vyžití, které vám ale bude Brno připomínat dost na to, abyste nezapomněli, proč se těšit zpátky, Bristol je jasná volba.


Katarína Belejová

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info